"Kuruyemişin Bayatlamaya Zaman Bulamadığı Yer"
0545 311 82 38
Siperişleriniz Çorum'dan tüm Türkiye'ye gönderilmektedir.

Yer Fıstığının Faydaları

YER FISTIĞININ FAYDALARI

Yine bilgi dolu bir makale ile sizlerleyiz. Bu haftanın konusu ”Yer Fıstığı ve Fiyatları”. Şimdiden iyi okumalar:)) (www.ozgurkuruyemis.com.tr)

Yer fıstığı, enerji ve kalori bakımından zengin olmasıyla tanınır ancak onun için “Kalori çok ama şişmanlatmaz” derler. Vücuda sağladığı kalori, insan vücuduna kilo alımından çok enerji olarak döner. Bu konuda nadir yiyeceklerden birisidir.

Yaz kış demeden bulup yiyebileceğimiz bu fıstığın; çikolatası, pastası, kreması da mevcut. Ayrıca spor yapanların muhakkak yemesi gerekiyor.

Fıstık B6, B9 ve E vitaminlerinin yanında; niasin, riboflavin, thiamin gibi maddeleri ve sağlık açısından oldukça faydalı olan pantotenik adında bir asit içerir. Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko ise fıstığın içerdiği minerallerin bazılarıdır.

Şimdi “Kilo alacağım” korkusunu bir kenara bırakıp gün içinde yer fıstığı yemeniz için güzel sebepleri sıralıyoruz.

Özellikle de kadınların: Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır

yer fıstığının faydaları

Tabii ki bir yiyecek başlı başına kanserle savaşmaya, önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmaz. Ancak önlem olarak tüketildiğinde uzun vadede insan vücuduna olumlu etkileri olur. Bir hafta içinde tüketeceğiniz sadece iki kaşık fıstık ezmesi,  kolon kanserine yakalanma riskine olumlu oranda etki ederek azaltmaya yarımcı olabilir.

Çağımızın sorunu: Mide hastalıklarının önüne geçer

Yer fıstığı ve barındırdığı yağlar yüksek oranda polifenolik adı verilen asit grubunu içinde barındırır. Bu asitler vücuda zararlı olan nitro aminoların çoğalmasını azaltarak mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Yer fıstığı da bu konuda doğal bir kaynaktır.

Çünkü en değerli organımız: Kalp kasılmalarını azaltır

Yukarıda bahsettiğimiz gibi fıstığın içerdiği bu polifenolik asitler, kalp sağlığı için de olumlu etkiler taşır.Bu asitlerin yanı sıra doymamış yağları da içeren fıstık; kalp hastalıklarını önler, kalp krizi riskini düşük oranda da olsa azaltır.

Özellikle 50 yaş üstü: Alzheimer‘dan kurtarır

Fıstığın içindeki bunca vitamin ve faydalı yağlar tabii ki beynin fonksiyonlarını da koruyacaktır. Özellikle orta yaştaki insanların unutkanlığının önüne geçerek uzun vadede alzheimer hastalığına yakalanmalarından da korur.

Her yaştaki hem de: Safra kesesi ağrılarını hafifletir

Safra kesesine bağlı ağrıların önüne geçmek için iki ya da üç tatlı kaşığı fıstık ezmesi tüketmeniz yeterlidir. Fıstık ezmesi tüketildiğinde yapısı nedeniyle bu bölgede taş oluşumunu engellediği gibi, safra kesesinin genel sağlığına da etki eder.

Anne adaylarının dikkatine: Düşük riskini azaltır

Bebek bekleyen anne adaylarının tüketeceği fıstık döllenmeye yardımcı olarak hamilelik öncesi ve sonrası kadın hastalıklarının önüne geçerek, hamilelerin de düşük riskini azaltır.

 

Alışveriş Sepetiniz