"Kuruyemişin Bayatlamaya Zaman Bulamadığı Yer"
0545 311 82 38
Siperişleriniz Çorum'dan tüm Türkiye'ye gönderilmektedir.

En Faydalı Kuruyemiş Hangisi

En Faydalı Kuruyemiş Hangisi?

Bu hafta ki yazımız çok soru aldığımız bir başlık olan En Faydalı Kuruyemiş Hangisi konusu. Bu soruya cevap verebilmek için birçok kuruyemiş çeşitlerinin faydalarını anlatmak gerekir. Nedeni; hepsinin kendine özgü faydası vardır. O nedenle şu kuruyemiş daha çok faydalıdır demek yanlış olur. Biz faydalarını iletelim, siz kendinize yakın hissettiğiniz kuruyemişleri alın tüketin olur mu:)) Haydı başlayalım.

Kendileri ufak ama güçlü kuruyemişler, dünyamızda ki en besleyici gıdalardan biridir diyebiliriz. Yüzyıllardır insan beslenmesinin bir parçası olmuştur. Her bir yemişin kendine özgü bir tadı ve biraz farklı besinsel bileşimi olsa da, tüm yemişler bitki bazlı protein , sağlıklı yağlar ve temel vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Giderek daha fazla araştırma , kronik hastalıklara karşı korumadan uzun ömürlülüğü teşvik etmeye kadar, diyetinize fındık eklemenin besinsel faydalarını göstermeye devam ediyor.

Ancak bazı yemişlerin beslenme açısından diğerlerinden daha üstün olduğu düşünülüyor mu? En sağlıklı kuruyemişleri yemek için en iyi seçimlerini paylaşmak üzere beslenme uzmanlarına danıştık. Bu kuruyemişleri diyetinize dahil ederken, mümkün olduğunca tuzsuz ve şekersiz çeşitleri hedefleyin.

Kuruyemişler, doğanın bize iyi şeylerin küçük paketlerde geldiğini gösterme şeklidir. Bu lokma büyüklüğündeki beslenme santralleri, kalp sağlığına uygun yağlar, protein, vitaminler ve minerallerle doludur. Tabii ki, bu iyi şeylerden çok fazla yiyebilirsiniz.

Kuruyemişlerin yağ ve kalorileri yüksektir, bu nedenle bir avuç dolusu sizi akşam yemeğine kadar oyalayabilirken, birkaç avuç daha iştahınızı tamamen bozabilir. Fındık kendi başına sağlıklı bir seçim olsa da, şekerli veya tuzlu soslar veya karışımlarla eşleştirildiğinde herhangi bir diyet için hızla zararlı hale gelirler.

En Faydalı Kuruyemiş Hangisi

En Faydalı Kuruyemiş Hangisi

En Faydalı Kuruyemiş Hangisi (Çeşitleri)

Vücudumuz için oldukça faydalıdır kuruyemişler. Peki En Faydalı Kuruyemiş Hangisi diye merak ediyorsanız başlıklar halinde size iletelim.

Beyin İçin Faydalı Kuruyemişler;

  • Yer Fıstığı

Yer fıstığı, bilişsel gerilemeye karşı koruyabilecek beyin gelişimi için gerekli bir mineral olan folat açısından yüksektir. Caplan, yer fıstığını folat eksikliği çeken vejeteryanlar ve doğmamış bebeklerini doğum kusurlarından korumak için folata ihtiyaç duyan hamile kadınlar için harika bir seçim haline getiriyor. Diğer pek çok kuruyemiş gibi yer fıstığı da beyni güçlendiren sağlıklı yağlar ve E vitamini ile doludur. Diyetisyenlere göre bir ons fıstık (yaklaşık 28 kabuklu fındık) yaklaşık 166 kalori, 7 gram protein ve 14 gram yağ içerir.

  • Ceviz

Tüm kuruyemişler kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağlar içerirken, ceviz (bir ons veya 14 yarım 185 kalori, 18 gram yağ, 4 gram protein içerir. Yüksek miktarda kalp sağlığına sahip alfa linoleik asit (ALA) içerir. bitkilerde bulunan omega-3 yağ asidi. Her gün bu cevizlerden birkaç tane yemenin düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü (“kötü” kolesterol olarak da bilinir) düşürebileceğinden emin olabilirsiniz. 

Hastalılara İyi Gelen Kuruyemiş

Badem

Nispeten düşük kalorili olan bademler, diğer yemişlerden daha fazla kalsiyum içerir ve bu da onları genel sağlık için harika bir besin haline getirir. Ayrıca, lif ve E vitamini, tehlikeli iltihaplanma ve muhtemelen akciğer kanseri ve yaşa bağlı bilişsel gerileme gibi sağlık durumlarıyla savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan bakımından zengindirler . Çok yönlü oldukları için, bademler genellikle fındık yiyenler arasında favoridir: Onları çiğ, kızarmış, şerit halinde veya çeşitli eğlenceli tatlarla kaplanmış olarak satın alabilirsiniz.

En Faydalı Kuruyemiş Hangisi (Tavsiye – Öneri)

Geçmişten bugüne kadar evlerimizde ve sofralarımızda eksik olmayan kuruyemişin bize kattığı besin değerleri, katkıları çok önemlidir. Çoğu sofranın, çoğu yemeğin ve tatlının gözdesi olan kuruyemiş bugüne kadar bizimle birliktedir. Kuruyemiş çeşitleri herkese göre çeşitlilik gösteren bir besindir. Kimi zaman cebimize uygun kimi zamanda lüks olarak adlandırılan kuruyemiş çeşitleri bulunur.

Kuruyemiş çeşitleri aralarında çoğu sağlıklı besin gibi insanların hastalıklarında baş etmelerine yardımcı besinler arasındadır. Bu besin çeşidi doktorların da tavsiyesiyle çoğu diyet listesinde de ilk numaraya yerleşmiştir. Besin değerlerinden kaynaklanan kuruyemiş çeşitlerinde en çok tercih edileni fındık, ceviz, kurutulmuş olarak yenilen üzüm ve çeşitleridir.  Bir çok faydası bulunan kuruyemişlerin hastalıklarla baş ettiğini ve bir çok hastalığa da iyi geldiğini biliriz. Tüketilecek olan kuruyemişin besin faktörleri kadar taze oluşu da önemlidir.

Özgür Leblebi & Kuruyemiş

Kuruyemiş çeşitlerinde tazelik hem bizim için hem de sağlığımız için önemlidir. Taze yenmeyen kuruyemiş hem midenize hem de sağlığınızı etkilemeye yol açar. Bunu anlamak için kuruyemişin tadı bize yol gösterir. Taze olmayan kuruyemiş çeşidinin içerisindeki yağ dengesinin bozulması halinde tadındaki acılık bize kuruyemişin bayat olacağını gösterir. Kuruyemiş alındıktan hemen sonra saklama koşulları da oldukça önemlidir.

Saklanacak olan kuruyemişin taze şekilde kalması için saklama kabı içerisinde saklanması ve hava almaması, soğuk yerde saklanması gibi önemli faktörleri bulunmaktadır. Taze kuruyemiş yemek için alınacak kuruyemiş firması da bu gibi durumlarda rol oynar. Firmada üretilen kuruyemiş ilk tazelikle sofralarımıza ulaşmazsa sağlığımıza dost olmaktan çok düşman olur. Bu gibi durumlarda alışveriş yapacağınız firmanın üretim yaptığı yer önemli rol oynar.

Güvenilir firmalardan almak her zaman önemlidir. Her durumda olduğu gibi gıda sektöründe de araştırmacı olmalısınız. Güvenilir olmayan her firma tazelikten uzak olur, tazelikten uzak olan gıdalarında besin değerleri düşük olup soframıza gelen kuruyemişlerde sağlığımızı olumsuz şekilde etkiler. Önemli olan tüketilecek olan kuruyemişin ilk günden tüketilecek güne kadar tazelikle kalmasını sağlamaktır. Bu yüzden de aldığınız firmanın bu tür şeylere dikkat etmesi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Alışveriş Sepetiniz